BOTA

Pamjet nga dhoma e zhveshjes së United pas fitores në gjysmëfinale të Champions ndaj Juves

23:03 - 18.01.23 E.D

Llogaria e futbollit të viteve ’90, e cila mbledh retro në të gjithë internetin, publikoi një video të realizuar në vitin 1999. Më pas lojtarët e United në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve në stadiumin “Dele Alpi” të Torinos mundën Juventusin me rezultat 3:2.

Ekipet më pas drejtoheshin nga Carlo Ancelotti dhe Sir Alex Ferguson përkatësisht. Në fushë  tërësisht yjet e futbollit evropian.

United: Schmeichel, G. Neville, Irwin, Johnsen, Stam, Keane, Beckham, Butt, Blomkvist, Cole, York.

Juventus: Peruzzi, Berindelli, Ferrara, Juliano, Pessotto, Di Livio, Davids, Deschamps, Conte, Zidane, Inzaghi.

Ndeshja e parë përfundoi në barazim 1:1. Në të dytën, Juventus kaloi në epërsi 2-0 në minutën e 12-të. Të dy golat e shpejtë i shënoi Filippo Inzaghi. Megjithatë, United barazoi tashmë në pjesën e parë, falë golave ​​të Keane dhe Yorke. Golin e fitores e shënoi Andy Cole në minutën e 84-të.

Arritja në finale ishte një ngjarje shumë e gëzueshme, të cilën e shohim në goditjet unike nga dhomat e zhveshjes.

Skuadra e Fergusonit arriti në finale, ku luajti një ndeshje dramatike kundër Bayernit në Camp Nou duke fituar 2-1.  “Djajtë e Kuq” barazuan në minutën 90+1 me Sheringham dhe Solskjaer realizoi golin e fitores në minutën e 90+3.